AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Dokąd Nocą Tupta Jeż?

Dokąd Nocą Tupta Jeż?

10 listopada - Międzynarodowy Dzień Jeża

W Polsce występują 2 gatunki jeży - jeż wschodni (Erinaceus roumanicus) i jeż zachodni (Erinaceus europaeus), oba objęte częściową ochroną gatunkową. Są one do siebie bardzo podobne i trudno je od siebie odróżnić.

Jeże do życia wybierają tereny porośnięte wyższą roślinnością, np. widne lasy liściaste z bogatym podszytem i zarośla, ale również parki, przydomowe ogrody, trawniki osiedlowe i zarośnięte pobocza ulic w miastach, chroniąc się w gęstwinie roślin czy stertach liści i gałęzi.

To mit, że jeże nabijają jabłka na kolce i gromadzą zapasy na zimę. Jeże są mięsożercami i taka dieta pozwala im nagromadzić pod skórą odpowiednią warstwę tłuszczu, niezbędną do przeżycia w zimie, podczas której zapadają w sen - hibernację

W jadłospisie jeża znajdują się dżdżownice, ślimaki, pająki, żaby i owady, takie jak skorki, chrząszcze czy mrówki. Dietę uzupełniają nasionami, owocami i grzybami. Jeże polują również na jadowite żmije zygzakowate i ropuchy, które ze względu na trującą wydzielinę gruczołów skórnych, nie należą do przekąsek dla wielu mięsożernych zwierząt. 

Zdjęcie przedstawia jeża. Fot. Archiwum Arboretum Leśnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokąd nocą tupta jeż? 

Jeże prowadzą nocny tryb życia. W dzień przesypiają, by wieczorem wyruszyć na poszukiwanie pokarmu, a w ciągu jednej nocy potrafią przemaszerować nawet 2 km!

Jeże w sytuacji zagrożenia zwijają się w kulkę, tak aby dokładnie ochronić kolcami pysk, łapy i brzuch. Taka kolczasta zbroja zniechęca do ataku potencjalnych drapieżników, a jest ich wielu, np. lisy, kuny, borsuki, puchacze i orły. Kolce jeża są przekształconymi włosami, zbudowanymi z keratyny - tej samej substancji która tworzy pazury i paznokcie ssaków. Dorosły jeż potrafi mieć od 3 500 do 7 000 kolców! 

PAMIĘTAJMY O JEŻACH!

Również (a może i szczególnie!) w miastach czeka wiele niebezpieczeństw na jeże. W nocy, wiele z nich ginie na drogach pod kołami samochodów. Stosowanie chemicznych środków na ślimaki i owady w przydomowych ogrodach, zatruwa pokarm jeży, a szczelne ogrodzenia i płoty stanowią barierę dla ich nocnych wędrówek.

Warto zastąpić środki chemiczne naturalnymi preparatami, a w przydomowych ogrodzeniach wykonać niewielkie otwory, umożliwiając jeżom swobodne przejścia. Dodatkowo, zostawiając dużą stertę liści lub gałęzi w zacisznym miejscu naszego ogrodu, może zachęcimy jeże do zadomowienia się właśnie u nas!