AKTUALNOŚCI
Powrót
Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944
Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944
Od wczoraj w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zobaczyć można wystawę pn. „Leśnicy deportowani do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.
Wystawa ma na celu upamiętnienie sylwetek leśników, których hitlerowski reżim potraktował wyjątkowo okrutnie. Wielu z nich jeszcze w czasach zaborów angażowało się w walkę o niepodległość Polski. Dodatkowo świetnie znali leśne tereny, które po zakończeniu kampanii wrześniowej stały się schronieniem dla partyzantów. To sprawiło, że trafili na czarne listy obu okupantów. Ponad 700 leśników zostało rozstrzelanych w Katyniu i innych miejscach zbiorowych egzekucji popełnionych przez Związek Radziecki.
"Wśród 205 nazwisk leśników, o których wiemy, że zostali deportowani do KL Auschwitz, znajdują się osoby pochodzące z Wielkopolski. Jako ich spadkobiercy i opiekunowie lasów, które sadzili, chcielibyśmy utrwalić pamięć o nich w przestrzeni społecznej"-mówi dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu.
Jej otwarcie rozpoczęliśmy konferencją, w której trakcie swoje prelekcje wygłosili autorzy Księgi Pamięci: dr Radosław Bąk, ks. dr Lucjan Bielas, Bohdan Piętka oraz Piotr Kacprzak, będącej szczegółowym opracowaniem historii zaprezentowanych na wystawie. Wydarzenie uświetniła ceremonia przyznania odznaczeń państwowych pracownikom z terenu dyrekcji poznańskiej, które zostały wręczone przez Pana Ministra Edwarda Siarkę i Pana Józefa Kubicę, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Wystawę można oglądać w holu Urzędu Wojewódzkiego do 13 lutego br. Wydarzenie objęte zostało patronatem Wojewody Wielkopolskiego i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, jak również patronatem medialnym TVP 3 Poznań.