AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Tęsknoty grążel

Tęsknoty grążel

Kwitnący bohater sierpnia

"Gna mnie po świecie rogata dusza

w Chile, Brazylii, Kanadzie, Chinach

a grążel żółty ciągle mnie wzrusza

bo Ciebie mi przypomina"

Tymi słowami Artur Andrus wciela się w postać osoby przywołującej letnie wspomnienia z naszego arboretum. O grążelu żółtym w radiu RMF Classic opowiadał edukator leśny - Pan Czesław Pawlikowski. Na podstawie tego wywiadu powstała piosenka uzupełniająca słynny cykl "Piosenka z prawdziwego zdażenia"

Grążel żółty (Nuphar lutea) zwany również bączywiem jest gatunkiem występującym w Europie i Azji. Jest rośliną ściśle związaną ze zbiornikami wodnymi i wolno płynącymi rzekami. Wytwarza różne formy pędów w zależności od warunków środowiska. Forma podwodna w warunkach nurtowych rozwija cienkie i faliste blaszki liściowe. W przypadku ograniczonych zasobów wody powstaje forma lądowa o drobnych liściach i kwiatach.

Roślina kwitnie od maja do września. Ma duże, błyszczące, żółte kwiaty o silnym zapachu. Owocem jest charakterystyczna torebka. Dojrzałe nasiona mają zdolności unoszenia się na wodzie i wędrowania na dalsze odległości. Grążele rozmnażają się również za pomocą podwodnych kłączy, które zimują.

Grążel żółty jest objęty ochroną częściową na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin. W Arboretum Leśnym znajdziemy go m.in. przy dużym stawie gdzie razem z grzybieniami i grzybieńczykiem tworzą rozległe, zielone łany. Wraz z otaczającym staw starodrzewiem oraz drewnianymi pomostami tworzą niepowtarzalny klimat, który podobnie jak autor powyższego tekstu można z rozrzewnieniem wspominać podczas długich zimowych wieczorów.