Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Majówka w lesie

Majówka w lesie

Pamiętajmy o ochronie przeciwpożarowej.

Długi weekend majowy to czas wzmożonego ruchu turystycznego w lasach. Niestety, to również okres zwiększonego ryzyka pożarowego. Wiosną ściółka leśna jest przesuszona, a opady – jeśli występują – często są niewystarczające, by zminimalizować zagrożenie. Większość pożarów w polskich lasach to efekt działalności człowieka – w tym nieuwagi i lekkomyślności.Długi weekend majowy to czas wzmożonego ruchu turystycznego w lasach. Niestety, to również okres zwiększonego ryzyka pożarowego. Wiosną ściółka leśna jest przesuszona, a opady – jeśli występują – często są niewystarczające, by zminimalizować zagrożenie. Większość pożarów w polskich lasach to efekt działalności człowieka – w tym nieuwagi i lekkomyślności.

Najważniejsze zasady prewencji przeciwpożarowej:

  1. Zakaz rozpalania ognia poza miejscami wyznaczonymi – obowiązuje w całym lesie oraz w odległości do 100 m od jego granicy.
  2. Zakaz używania otwartego ognia (papierosy, zapałki, grille) na terenach leśnych i przyleśnych.
  3. Obowiązek stosowania się do oznaczeń i komunikatów Lasów Państwowych – w tym do czasowego zakazu wstępu do lasu w przypadku wysokiego zagrożenia pożarowego.
  4. Nie pozostawiaj śmieci, zwłaszcza szkła – może działać jak soczewka i doprowadzić do zapłonu ściółki.
  5. Nie wjeżdżaj pojazdami mechanicznymi do lasu – rozgrzany katalizator czy układ wydechowy mogą zapalić suchą roślinność.

Infografila Lasów Państwowych - System Ochrony Przeciwpożarowej.

Pamiętaj !

Nawet najmniejsza iskra w lesie może zamienić się w pożar, który zniszczy dziesiątki hektarów cennego ekosystemu . Ogień w lesie to śmierć dla roślin, zwierząt i zagrożenie dla ludzi

Zgłoś każde podejrzenie pożaru – zadzwoń na numer alarmowy 112.

Szybka reakcja to szansa na uratowanie ekosystemu.

Lasy to nasze wspólne dziedzictwo. Każdy z nas ma wpływ na ich bezpieczeństwo. Zadbajmy, by tegoroczna Majówka była czasem odpoczynku – nie interwencji gaśniczych