Asset Publisher
Ścieżka edukacyjna na Różyczce
Ścieżka edukacyjna na Różyczce
Współpraca Koła Łowieckiego nr 39 "Knieja", Nadleśnictwa Syców i LZD w Siemianicach.
Z inicjatywy Koła Łowieckiego nr 39 ,,Knieja” w Kępnie, przy współudziale Nadleśnictwa Syców oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach na terenie sadyby Koła Łowieckiego przysiółek Różyczka, powstała ścieżka tablic edukacyjnych.
Tablice edukacyjne będą doskonałym narzędziem do zobrazowania oraz przekazania wiedzy lokalnej społeczności na temat ochrony lasu, gospodarki leśnej oraz fauny i flory występującej w okolicznych lasach.
Tablice edukacyjne są ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim wykorzystywane będą podczas spotkań, pikników oraz wycieczek szkolnych organizowanych przez myśliwych naszego koła.
ZIELONY PUNKT KONTROLNY „RÓŻYCZKA” – LEŚNICTWO SMARDZE
Na Różyczce swój start ma trasa Zielonego Punktu Kontrolnego o tej samej nazwie, który podzielony jest na dwie części: północną i południową, a zawiera w sumie 41 punktów kontrolnych rozproszonych po lesie. Trasa jest dostępna w kilku wariantach o różnym stopniu trudności. To ciekawy pomysł na połączenie wiedzy praktycznej, zabawy i aktywności ruchowej.
To polska wersja koncepcji obszarów leśnych, na których zlokalizowano stałe punkty kontrolne przeznaczone do orienteeringu (Permanent Orienteering Courses). Orienteering oznacza różne formy orientacji w terenie przy wykorzystaniu mapy. Aktywność ta może być zarówno rekreacyjna, jak i sportowa, a jej forma - piesza lub rowerowa.
Punkt kontrolny tworzy drewniany słupek o wysokości ok. 90 cm. W górnej części na bokach słupka umieszczone są charakterystyczne biało-pomarańczowe tabliczki z kodem numerycznym. Dodatkowo na zielonych punktach zamontowano kasowniki, dzięki którym można potwierdzić swoją obecność w danym stanowisku. Każdy słupek pozostawia na kartce inny wzór, dlatego nie ma tutaj szans na nieuczciwe zagrywki rywali.
Do zabawy należy zabrać ze sobą mapę z wyznaczoną trasą. Do wyboru są warianty w różnym stopniu trudności i długości. Można też stworzyć własną trasę na bazie mapy zbiorczej ze wszystkimi punktami kontrolnymi. Polecamy również zabrać ze sobą kompas, który ułatwi zadanie, ponieważ mapę należy trzymać zawsze zorientowaną do północy.
Orienteering – Zielony Punkt Kontrolny „Różyczka” to świetny sposób na integrację, która pozwoli nie tylko na dobrą zabawę i miłe spędzanie czasu wolnego, ale również na zapoznanie się z okolicznymi lasami.
Więcej informacji można znależć na stronie internetowej Nadleśnictwa Syców.