Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka

Niezwykłe kolekcje drzew, alpinaria, zbiorniki wodne z gatunkami roślin wodnych (w tym chronionych), plantacje nasienne, archiwa klonów cennych gatunków oraz Punkt Sprzedaży Roślin - tak w skrócie można opisać niezwykłe miejsce leżące na terenie LKP „Lasy Rychtalskie".

Centrum Arboretum stanowi zagospodarowany turystycznie i udostępniony do zwiedzania obszar, w którym zgromadzono specjalistyczne kolekcje roślin. Obiekt zajmuje około 650 ha powierzchni, w tym około 85 ha powierzchni kolekcyjnych i jest jednym z największych tego typu terenów w Polsce. Większość prac związanych ze stworzeniem części ekspozycyjnej Arboretum zrealizowano w latach 1995 - 1999.

Fot. Zdjęcie z lotu ptaka. Las z wydzieloną częścią w której znajdują się rośliny ozdobne i zbiornik wodny.

Kolekcje botaniczne w Arboretum tworzą rośliny reprezentowane przez gatunki i odmiany z rodzaju m.in.: świerk (Picea sp.), jodła (Abies sp.), sosna (Pinus sp.), różanecznik (Rhododendron sp.), dereń (Cornus sp.), klon (Acer sp.) czy dąb (Quercus sp.). Szczególne miejsce w zasobach arboretum mają gatunki roślin chronionych, a wsród nich niezwykle rzadkie taksony jak marsylia czterolistna (Marsilea quadrifolia) czy wawrzynek główkowy (Daphne cneorum).

Fot. Zbiornik wodny z pomostem. Na wodzie unosi się roślinność.

Oprócz ogromnej przestrzeni spacerowej, na terenie wydzielone zostały takie miejsca jak alpinaria z kolekcjami roślin alpejskich, powierzchnie kolekcyjne z nasadzeniami traw ozdobnych i bylin, kompleks zbiorników wodnych z kolekcjami roślin wodnych, plantacja nasienna i plantacyjna uprawa nasienna modrzewia europejskiego (Larix decidua) oraz miejsce z posadzonym Dębem Papieskim, potomkiem Pomnika Przyrody Dąb Chrobry.

Fot. Zdjęcie z roślinnością i miejscem do odpoczynku w Arboretum.

HISTORIA

Obiekt powstał w 1990 roku. Najpierw miał charakter specjalistycznej szkółki leśnej, która w 1994 roku została przekształcona w arboretum. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu w 1995 roku ustanowił statut nadając placówce oficjalną nazwę "Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka w Sycowie". Uroczyste otwarcie Arboretum odbyło się 10 listopada 1995 roku

Arboretum nadano imię profesora Stefana Białoboka (1909-1992), wybitnego specjalisty i jednego z czołowych polskich dendrologów. W lutym 1996 roku Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu powołał Radę Naukową Arboretum, która jest organem doradczym i opiniodawczym w kwestiach naukowych. Organem zarządzającym placówką jest Nadleśnictwo Syców, które podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. 

Fot. Zdjęcie z lotu ptaka. Zbiorniki wodne i powierzchnie kolekcyjne w Arboretum.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZWIEDZANIA ARBORETUM?

  • Warto pobrać aplikację Wirtualny Przewodnik po Arboretum Leśnym dostępną na GooglePlay. Aplikacja ułatwi poruszanie się po terenie Arboretum. Pobranie i pierwsza synchronizacja danych może potrwać kilka minut.
  • Założyć wygodne obuwie. Cały teren udostępniony zwiedzającym ma ok. 85 ha powierzchni, ze ścieżkami gruntowymi, ale również kamienistymi i trawiastymi -> Mapa Arboretum do pobrania.

  • Zabrać okulary, nakrycie głowy i coś do picia. Duża część terenu jest mocno nasłoneczniona. W Punkcie Sprzedaży Roślin znajdują się automaty samoobsługowe z ciepłymi i zimnymi napojami oraz przekąskami.

  • Zabrać aparat fotograficzny i/lub lornetkę. Duża przestrzeń terenu pozwala na obserwacje obiektów, znajdujących się blisko, jak i daleko nas.

  • Do Arboretum nie można wprowadzać zwierząt. Przed wizytą należy zapoznać się z aktualnymi regulaminami obowiązującymi na terenie.

  • W Arboretum należy poruszać się pieszo. Rower i hulajnogi należy zostawić na stojaku przed wejściem (zakaz nie dotyczy wózków i rowerków dziecięcych).

  • Nie wolno rozpalać ognisk/grilla na terenie Arboretum. Istnieje możliwość wynajęcia paleniska przy budynku administracyjno-edukacyjnym. Szczegóły w zakładce "Rezerwacja paleniska".

  • W Punkcie Sprzedaży Roślin można zakupić rośliny do swojego ogrodu. Na miejscu znajduje się terminal płatniczy, jednak otoczenie lasu powoduje problemy z połączeniem. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą również gotówkę.

GRA TERENOWA "POZNAJ ARBORETUM LEŚNE"

Wszyscy odwiedzający, niezależnie od wieku, mogą skorzystać z gry terenowej "Poznaj Arboretum Leśne". Celem gry jest zdobycie 15 różnych pieczątek, umieszczonych na terenie Arboretum Leśnego. Każda pieczątka to inne miejsce, za którym kryje się historia, idea i cele Arboretum Leśnego. Pieczątki odznacza się na specjalnej mapie, na której znajdują się również opisy poszczególnych miejsc. Mapę można pobrać w Punkcie Sprzedaży Roślin.

ARBORETUM LEŚNE JEST CZYNNE SEZONOWO

Codziennie, od kwietnia do końca października, w godz.: 9:00 -17:00, po zakupie biletu można zwiedzić część kolekcyjną ogrodu botanicznego. Aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej i Facebooku

Z kolei szkoły i przedszkola mogą skorzystać z BEZPŁATNYCH zajęć edukacyjnych, organizowanych w czasie otwarcia arboretum. Szczegóły rezerwacji zajęć znajdują się na stronie internetowej, w zakładce oferta dla szkół i przedszkoli.

Fot. Zdjęcie budynku edukacyjno-administracyjnego.

DANE TELEADRESOWE:

Arboretum Leśne im. prof.S. Białoboka

ul. Leśna 6, Stradomia Dolna

56-500 Dziadowa Kłoda

e-mail: arboretum@poznan.lasy.gov.pl

 

Strona www Arboretum Leśnego

Wirtualny Przewodnik po Arboretum Leśnym 

Profil Facebook

Nadleśnictwo Syców

Działosza 88

56-500 Syców

e-mail: sycow@poznan.lasy.gov.pl

 

Strona www Nadleśnictwa Syców